top of page

Balkon w koronach drzewek.


Małe drzewka i krzewy wzbogacają dekoracje kwiatowe na naszych balkonach i tarasach. Przez cały rok zdobią najbliższe otoczenie mieszkania.

Drzewa mają swoją własną, charakterystyczną formę i wielkość, jeżeli tylko nie wyrastają aż do nieba. Odporne na chłody krzewy mogą zdobić ogródki na balkonie czy tarasie w każdej porze roku, drzewa z kolei mają dodatkowy atut dekoracyjny w postaci liściastej korony, która może być efektownym zwieńczeniem każdej roślinnej kolekcji. Drzewiaste rośliny mogą przez cały rok zdobić balkon. Na wiosnę zachwycają młodą soczystą zielenią, w lecie różnorodnością kolorowych liści – od mocnej zieleni do czerwieni i brązów, jesienią bogactwem ciepłych barw.

Drzewka zdobią o każdej porze roku.

Malownicze kształty i staranie przystrzyżone korony drzewek nawet w zimie, bez liści mogą pięknie wyglądać. Jeżeli w dodatku pień i nagie gałązki ozdabia kolorowa kora, nie zauważa się braku zimozielonych krzewów liściastych i iglastych. Należy pamiętać, że drzewka także w zimie potrzebują wody i dłuższe okresy suszy mogą być dla nich szkodliwe.

Drzewka karłowe, które osiągają wysokość najwyżej do dwóch metrów, mogą przy dobrej opiece rosnąć w pojemnikach w małych pomieszczeniach nawet przez długie lata.

Na balkony i tarasy najlepiej nadają się takie odmiany dekoracyjnych drzew, jak: klony palmowe i japońskie w wielu odmianach, niektóre wierzby, wiśnie ozdobne, migdałowce. Inne, raczej krzewiaste gatunki, pozwalają cierpliwemu ogrodnikowi uformować się na kształt drzewek. W taki sposób można kształtować wygląd ,np. perukowca podolskiego, janowca, hortensji i pięciornika. Bardzo efektownie prezentują się prowadzone w formie drzewek zimozielone irgi, ostrokrzewy, różaneczniki, ligustry, sosny, jałowce. Wiele krzewów można kształtować na drzewka.

Ogromne wrażenie wywołuje korona rośliny przystrzyżona w kształcie kuli i obsypana mnóstwem kwiatów.

Zimą drzewka mogą stać na balkonie.

Podlewanie, ochrona w zimie i nawożenie mają wielkie znaczenie dla wszystkich wieloletnich roślin w pojemnikach. Im mniejsza jest doniczka, tym częściej należy podlewać rosnącą w niej roślinę. Woda deszczowa najczęściej nie wystarcza. Zimozielone krzewy i drzewa wymagają podlewania także i w zimie, oczywiście w cieplejsze dni.

Podlewanie, ochrona w zimie i nawożenie mają wielkie znaczenie dla wszystkich wieloletnich roślin w pojemnikach. Im mniejsza jest doniczka, tym częściej należy podlewać rosnącą w niej roślinę. Woda deszczowa najczęściej nie wystarcza. Zimozielone krzewy i drzewa wymagają podlewania także i w zimie, oczywiście w cieplejsze dni.

Większość szkód, które odkrywamy na wiosnę, wynika raczej z przesuszenia niż z przemarznięcia rośliny.

Nawożenie należy stosować przez cały okres wegetacji do końca sierpnia. Ziemię w pojemnikach zasilamy nawozami granulowymi bądź w formie płynnej pełno składnikowymi, który powinny zawierać także mikroelementy. Różaneczniki potrzebują specjalnej, pozbawionej wapnia mieszanki nawozowej, która także dobrze służy hortensjom.

Drzewka, które mają zimować na zewnątrz domu, powinny być sadzone w pojemnikach i naczyniach odpornych na mróz. Ważna jest tu grubość ścianek. W wypadku pojemników plastikowych bryła korzeniowa szybko i mocno przemarza. Takie naczynia najlepiej umieszczać w większych skrzynkach wypełnionych korą lub słomą, które będą dobrą izolacją przed mrozami.

Drzewko ligustru znosi bardzo mocne przycinanie. Jego korona może być dowolnie kształtowana.

Zimozielona czy zrzucające liście irga z każdym rokiem staje się piękniejsza.

Moszeniec zrzuca wprawdzie liście na zimę, ale nowe wypuszcza wczesną wiosną i długo kwitnie.


778 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page