top of page

Malownicze drzewa


Korony drzew o zwisających gałęziach tworzą naturalne altany lub zielone parasole.

Ulubionym drzewem w ogrodzie bywa często wierzba płacząca. W jej wyglądzie nie ma nic smutnego. Wąskie liście na cienkich, giętkich gałęziach bujają wesoło i wdzięcznie, poruszane wiosennym wiatrem. Pewne zastrzeżenia można jedynie mieć przy koszeniu trawnika - pod nisko wiszącymi gałęziami trudno jest wykonać tę czynność sprawnie i bez trudności. Odmiany drzew i krzewów o zwisających gałęziach mają w swych kształtach coś magicznego. Dla odpoczynku chętnie siadamy w pobliżu takiego drzewa lub bezpośrednio pod zielonym dachem jego liści.

Zwisające gałęzie drzew dają cień i schronienie. Być może chodzi o to, że opuszczają się ku ziemi gałęzie tworząc symboliczny krąg, dając poczucie bezpieczeństwa.

Wiele roślin drzewiastych, zarówno liściastych jak i iglastych, ma odmiany o zwisających się gałęziach. Są wśród nich buki, brzozy, dęby, wiśnie ozdobne, wiąz, olchy, leszczyny, topole, jesiony, jabłonie ozdobne, jodły, cyprysy, cedry, modrzewie, sosny i tuje. Formy zwisające powstają przez wykształcenie odpowiednich, pożądanych cech genetycznych w uprawie. Rozmnaża się je jedynie wegetatywnie, uzyskując młode rośliny przez sadzonkowanie. Młode rośliny uzyskujemy z sadzonek.

Badania naukowe wykazały, że pędy naturalnych form zwieszających się kierują się w dół pod wpływem hormonów. Powodują one, że tkanki na górnej stronie gałęzi rozrastają się szybciej niż na stronie spodnie. Niektóre roślin mają gałęzie rosnące prosto, ale ich końce zwieszają się pod wpływem własnego ciężaru. Rośliny drzewiaste o zwieszających się gałęziach nie mają mocnych korzeni, dlatego trudno radzą sobie w warunkach naturalnych. W ogrodzie mogą rosnąć pojedynczo, nie zagrożone przez ekspansywnych konkurentów. Widok gałęzi spływających z pnia kojarzy się z wodą, dlatego wierzba płacząca dobrze wygląda nad brzegiem stawu lub strumyka.

Płacząc drzewa są bardzo dekoracyjne.

Uroda ukwieconych gałęzi wiśni pozwala zrozumieć, dlateczego w Japonii obchodzi się święto kwitnącej wiśni. Właśnie stamtąd pochodzą wszystkie odmiany wiśni o ozdobnych zwisających gałęziach.


126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page