top of page

Wertykulacja (skaryfikacja) trawnika.


Bardzo istotną rzeczą jaką ma wpływ na odpowiednie korzenienie się i wzrost roślin to pH gleby.

Niezbędne jest przeprowadzenie badania odczynu gleby jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac na trawniku.

Może być tak, że zamiast odkwaszać nasz trawnik będziemy wykonywać jego zakwaszenie.

Wielu ogrodników omija ten proces i gdy tylko zauważa troszeczkę mchu w narożniku trawnika pod drzewem proponuje zabieg polegający na odkwaszeniu gleby. W istocie zamiast pomóc w utrzymaniu odpowiedniego pH gleby zostaje ona nadmiernie odkwaszona i powoduje uszkodzenie trawnika lub innych roślin.

Proces zakwaszenia i utrzymania odpowiedniego odczynu gleby polega na odpowiednim nawożeniu trawnika, roślin w różnych miesiącach przy doborze odpowiednich dawek nawozów wieloskładnikowych.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy sprawdzić jakie warunki panują na obecnym trawniku (np. gleba nie jest zbyt wilgotna, zmarznięta, oczyszczona z gałęzi, kamieni, itp.) oraz czy nie zaskoczy nas w najbliższym czasie powrót zimy.

Wertykulacja jest bardzo ważnym zabiegiem wykonywanym na trawniku, który powinien być odpowiednio wykonywany przy pomocy specjalnej maszyny – wertykulator. Najczęściej stosujemy maszyny z silnikiem spalinowym, gdyż są one mocniejsze, posiadają większe obroty i więcej noży wertykulujących do przeprowadzenia prawidłowego zabiegu niż urządzenia

napędzane silnikiem elektrycznym.

Skaryfikacje trawnika wykonywana na trawnikach ozdobnych i sportowych, polega na pionowym cięciu darni. Pionowe ostrza usuwają warstwy filcu z obumarłych części trawy,mchu oraz pozostałą materię organiczną. Najlepszy efekt otrzymamy wykonując nacięcie w tzw. szachownice czyli wzdłuż i szerokość trawnika.

Zabieg ten ma na celu stworzenie lepszych warunków dla dopływu wody, powietrza do części korzeniowej rośliny i dostarczeniu składników pokarmowych.

Wertykulacje trawnika przeprowadza się wczesną wiosną koniec marca-kwiecień wszystko zależy od warunków atmosferycznych panujących w danym rejonie oraz jesienią sierpień-wrzesień.

Po wykonaniu zabiegu należy dokładnie wygrabić wszystkie pozostałości obumarłych, zwertykulowanych części roślin i mchu. Dokonać dosiewki trawy, jeżeli jest to wymagane, oraz równomiernie rozsypać nawóz. Po prawidłowej wertykulacji należy odpowiednio nawodnić trawnik.

1631 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page