Żywopłot do doskonały pomysł aby ogrodzić, wyznaczyć naturalna granicę swoich działek. Na dodatek otrzymujemy piękną osłonę przed wzrokiem sąsiadów, hałasem, wiatrem i zanieczyszczeniami z drogi.
Musimy zastanowić się czy chcemy naturalną barierę zimozieloną, gęstą przez cały rok, czy też zmieniającą kolorystykę liści w zależności od pory roku . Żywopłot, który ma osłaniać wnętrze ogrodu latem, jak i zimą powinien być gesty i wysoki przynajmniej 1,5 metra wysokości.
Jeżeli odpowiednio dobierzemy rośliny na żywopłot i będziemy je odpowiednio pielęgnować, żywopłot skutecznie spełni swoje zadanie.
Na wysoki żywopłot polecam:
Ligustr- najbardziej stosowany krzew. Szybko rośnie, jest bardzo gęsty, ciemnozielony, a jego drobne listki utrzymują się długo na krzewie do później jesienni. Główną zaletą są małe wymagania glebowe.
Buk pospolity – żywopłot liściasty formowany, gęsty i wąski. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Rośnie dobrze w cieniu jak i słońcu, na glebie żyznej.
Grab pospolity – idealnie nadaje się na wysoki, wąski żywopłot. Dość dobrze radzi sobie w zacienionych miejscach, natomiast potrzebuje żyzną glebę.
Forsycja – nadaje się na żywopłot nieformowany. Jest jednym z pierwszych krzewów kwitnących wiosną, podczas cięcia formowanego osłabia się jej kwitnienie.
Dereń biały – wysoki krzew nadający się na żywopłot naturalny, najbardziej efektowne są odmiany o czerwonych pędach, które ozdabiają ogród zimą. Rośnie na glebach wilgotnych i lekko kwaśnych.
Pęcherznica kalinolistna – wysoki, szybko rosnący krzew idealnie pasuje na żywopłot formowany i naturalny. Małe wymagania glebowe, duży przyrost oraz największym atutem są liście koloru jasnożółtym i purpurowym.
Tawuła szara – wysoki rozłożysty krzew, kwitnie na biało i potrzebuje żyznej gleby.
Jaśminiowiec wonny ( nazywany potocznie Jaśmin) – osiąga 3 m wysokości, silnie rosnący o sztywnych wyprostowanych pędach, kwitnie na biało o silnym zapachu. Dobrze nadaje się na żywopłoty naturalny.
Rośliny na niskie żywopłoty do 0,5 m wysokości:
Berberys Thunberga – bardzo gęsty o różnej kolorystyce liści, stanowisko słoneczne i lekkie gleby.
Tawuła japońska – nieduży, rozłożysty krzew do 1 metra wysokości o pięknych kwiatach. Preferuje żyzne gleby, lubi miejsca słoneczna, należy systematycznie ciąć.
Bukszpan – zimozielony, ma bardzo drobne, ciemnozielone liście. Łatwo się go formuje, niestety bardzo wolno rośnie.
Pięciornik krzewiasty – krzew pięknie kwitnący na żółto, biało, pomarańczowo lub jasno różowo. Nadaje się na niskie, ozdobne żywopłoty oraz na obwódki rabat.
Rośliny liściaste przycinamy przynajmniej 2-3 razy w roku, aby uzyskać gęstą, zwartą ścianę, natomiast iglaki wystarczy ciąć raz w roku, gdyż maja mniejszy przyrost.
Thuja - najbardziej popularna iglasta roślina żywopłotowa. Wszyscy ją znają, gdyż pewnie każdy ma w ogrodzie chociaż jedną. W zależności od odmiany ma ciemno – zielony kolor, jasny seledynowy, a nawet żółty. Rzadko chorują i mają małe wymagania.
Cis - żywopłoty z cisu są zimozielone, więc skutecznie będą ochraniać nawet zimą. Niestety są wrażliwe na mróz, dlatego decydując się na taki żywopłot, trzeba wybrać miejsce zaciszne.
Modrzew - tworzy iglasty żywopłot, ale zrzucający igły na zimę, więc o tej porze roku nas nie osłoni. Nie jest popularny jako roślina żywopłotowa ale bardzo dobrze się sprawdza w tej roli. Należy go raz na kilka lat przycinać nadając odpowiednią wysokość i formę zwartej ściany.
Świerk – żywopłot ze świerka to niezwykła dekoracja ale i ochrona dla naszego ogrodu. Bardzo dobrze znosi cięcie dlatego jest polecany na żywopłot formowany.
Sadzenie żywopłotu powinno być przeprowadzone prawidłowo, aby w przyszłości nie było konieczności poprawki.
Krzewy liściaste z odkrytym systemem korzeniowym, które były hodowane w szkółce w gruncie, a potem wykopane na sprzedaż sadzimy jesienią lub wczesną wiosną.
Rośliny iglaste sadzimy obowiązkowo z bryła korzeniową wczesną jesienią , gdyż muszą zakorzenić się w celu przetrwania zimy oraz wiosna.
Oczywiście nasadzenia iglaków i krzewów liściastych możemy dokonywać przez cały rok, ale trzeba wiedzieć jak to robić . Rośliny posadzone w temperaturze powyżej 25* C, wymagają większej opieki niż te posadzone jesienią i wczesną wiosną.