top of page

Wertykulacja mylona z aeracją

Zaktualizowano: 10 lut 2020


Występują dwa typy wertykulacji : wertykulacja powierzchniowa i wertykulacja głęboka.

Wertykulacja głęboka jest stosowana na murawach intensywnie użytkowanych takich jak boiska, pola golfowe itp. Zabieg ten jest przeprowadzany większym,cięższym sprzętem.

Spełnia więcej funkcji niż wertykulacja powierzchniowa stosowana na przydomowych trawnikach ale o tym w kolejnym artykule.

Wertykulacja powierzchniowa polega na wykonaniu w trawniku pionowych nacięć na głębokość do 2 cm, co umożliwia powierzchniowe napowietrzanie gleby. Celem wertykulacji jest zniszczenie filcu, obumarłych części traw, usunięciu mchu oraz rozkładających się liści.

Pojawienie się w trawniku filcu występuje, gdy zastosowano gatunki i odmiany traw rozłogowych, tworzące zwartą, gęstą darń oraz intensywne nawożenie azotem. Sprzyjającym czynnikiem powstawania filcu jest nieodpowiednie nawadnianie i podwyższona temperatura powietrza oraz brak w sezonie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych trawnika.

Zabieg wertykulacji powinno się wykonywać za pomocą profesjonalnych maszyn z ostrymi nożami ( czym większa ilość noży tym lepiej wykonana praca maszyny).Czynność tą należy przeprowadzić wiosną ( marzec-kwiecień), a po raz drugi jesienią ( wrzesień ).

Wertykulacja płytka usuwa próchnicę powierzchniową, stwarza lepsze warunki rozwoju korzeni, umożliwia dopływ powietrza, wody i składników pokarmowych do podziemnych części roślin.


Ważne!!!

Nie ma czegoś takiego jak maszyna 2w1 czyli tzw. aerator-wertykulator, który można kupić w zwykłym sklepie ogrodniczym do wykonania prac pielęgnacyjnych trawnika. Jest to tylko wprowadzanie klienta że w błąd i zwiększenie zysków sprzedaży sklepu.


Co to jest Aeracja Otworowa Trawnika?

Aerator otworowy- jest to maszyna służąca do napowietrzania trawnika, który jest bardzo ciężki ( min.150 kg ) aby mógł wykonać prawidłowo swoją pracę.

Aeracja likwiduje między innymi zagęszczenie gleby na,której rośnie trawnik spowodowany jej użytkowaniem oraz intensywnymi opadami deszczu i zalegającym śniegiem.


Napowietrzanie (aeracja) kołkami pustymi powoduje rozluźnienie gleby poprzez usunięcie koreczków ziemi z trawnika. Dzięki zabiegowi aeracji trawnika powstają puste przestrzenie w glebie dzięki, którym powstaje rozrost systemu korzeniowego trawy, lepsze pobieranie składników pokarmowych, przepuszczalność podłoża, poprawia wymianę powietrza pomiędzy glebą a atmosferą.


Kiedy wykonujemy Aerację Trawnika?

Zabieg można wykonać wiosną jak i wczesną jesienią.

Coroczne wykonywanie zabiegu ma swoje zalety, jak: trawnik jest przepuszczalny, sprężysty, gęsty, zmniejsza występowanie mchu oraz chorób w trawniku, a przede wszystkim zwiększa żywotność naszego trawnika.


Aeracja ma na celu zwiększenie masy korzeniowej

traw i wyrównanie powierzchni trawnika.


324 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page