top of page

Rośliny zwiastujące wiosnę


Niektóre gatunki roślin cebulowych zwiastują wiosnę bardzo wcześnie, kiedy inne rośliny pozostają jeszcze w spoczynku.

Najwcześniej rozwijają się kwiaty śnieżyczki zwanej przebiśniegiem. Małe, białe, podobne do dzwoneczków kwiaty ukazują się już w lutym i marcu, często ponad ośnieżoną jeszcze ziemią. Przebiśniegi rosną dziko oraz są uprawiane jako rośliny ozdobne. Są chętnie sadzone w ogrodach pod koronami drzew i krzewów, tworząc gęste i rozległe dywany kwiatów.

Śnieżyczka jest niska byliną cebulowa, wyrastająca do 20 cm. Cebule o średnicy 3 cm są kulisto jajowate z trzema brunatnymi łuskami. Kwitnienie trwa około dwóch tygodni. W chłodniejszych siedliskach o tydzień dłużej. Śnieżyczka ma słabe wymagania: lubi półcień, najchętniej zasiedla zarośla z glebą lekką, próchniczą, dostatecznie wilgotną na wiosnę. W takich miejscach wyrasta gromadnie, tworząc charakterystyczne skupienia. Przebiśniegi są pod ochroną. Cebulki do ogrodu kupujemy w sklepach. Nie zawsze są dostępne. Znany sposób pozyskiwania cebuli i innych sadzonek to wymiana sąsiedzka. W amatorskiej uprawie można także rozmnażać śnieżyczki przez podział kęp roślin, natychmiast po kwitnieniu.

Na działce dla bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia śnieżyczki, trzeba stworzyć warunki podobne do tych jakie mają w naturalnym środowisku - w lesie. Cebulki trzeba wysadzić we wrześniu, październiku w odstępach co 5-10 cm na głębokość ok. 6 cm w miejscu pół cienistym i wilgotnym w próchniczą glebę. Przebiśniegi wraz z przylaszczkami, krokusami, śnieżycami, wczesnymi pierwiosnkami są piękna ozdobą wiosennych rabat. Nie lubię jednak sąsiedztwa innych mocno rozrastających się roślin ozdobnych lub traw. Są dość drobne i delikatne, dlatego lepiej sadzić je w skupiskach po kilka roślin niż pojedynczo.

Przebiśniegi mogą rosnąć latami na tym samym miejscu, jeśli nie są zagrożone przez inne ekspansywne byliny lub trwałe chwasty jak perz. Rozmnażają się szybko same. Z jednej cebuli tworzy się w ciągu kilku lat duża, ładna kępa roślin. Pamiętajmy, że po przekwitnieniu szybko znikają pod powierzchnię i łatwo je wtedy uszkodzić. Miejsce spoczynku cebuli na rabatach warto zaznaczyć patyczkami. Śnieżyczki zimują dobrze, więc nie wymagają żadnego okrycia na zimę. Wymagają dużo próchnicy toteż wskazane jest wykładanie kompostu co roku i późną jesienią. Kompost wzbogaca glebę w próchnicę i zapobiega zakwaszeniu środowiska.

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page