top of page

Wiosenne nawożenie trawnika


Wraz z nadejściem wiosny przystępujemy do intensywnych prac w ogrodzie. Jedną z czynności, o której powinniśmy pamiętać jest nawożenie trawnika.

Choć nawożenie trawy powtarzamy w ciągu sezonu wegetatywnego kilkukrotnie, to jednak pierwsze wiosenne jest najważniejsze, ponieważ dostarcza trawnikowi niezbędnych składników pokarmowych po zimie i przesądza o jego kondycji przez całe lato.

Kiedy przeprowadzić zabieg nawożenia i jakich składników odżywczych potrzebuje trawnik po zimie?

Przede wszystkim nawożenie wykonujemy wówczas, gdy darń jest już rozmarznięta, obeschnięta i raz skoszona, jednak ziemia powinna być lekko wilgotna.

Trawa po zimie jest osłabiona, należy więc wzmocnić ją azotem, fosforem i potasem.

Można w tym celu użyć nawozu organicznego, takiego jak obornik czy kompost, jednak znacznie wygodniejszym sposobem jest zastosowanie gotowego nawozu mineralnego dostępnego w sprzedaży, zawierającego już wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach.

Prawidłowe dawki pierwiastków w nawozie są niezmiernie ważne, zwłaszcza w przypadku azotu, którego zbyt wysokie stężenie może narazić trawnik na choroby, a nawet całkowicie go zniszczyć.

O czym powinniśmy pamiętać nawożąc trawnik?

- Zabieg wykonujemy nawozem przeznaczonym do wiosennego nawożenia, przestrzegając zaleceń producenta odnośnie dawkowania nawozu.

- Gotowe nawozy najczęściej dostępne są w postaci granulowanej, dlatego najwygodniej posłużyć się ręcznym siewnikiem, którym równomiernie rozprowadzimy nawóz po trawie.

- W przypadku ręcznego rozsypywania nawozu pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach i zawsze w dwóch krzyżujących się kierunkach.

- Do przeprowadzenia zabiegu nawożenia najlepiej wybrać dzień bezwietrzny i suchy, przed mającymi nastąpić opadami deszczu. Jeśli nie zanosi się na deszcz, po nawożeniu należy trawę obficie podlać.

- Nawóz musi się rozpuścić, w przeciwnym razie będzie się ulatniał tracąc cenne składniki, a dodatkowo może spowodować oparzenia trawy.

42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page