top of page

Jak założyć trawnik?


Piękny i zadbany trawnik cieszy oko w każdym ogrodzie.

Po ustaleniu lokalizacji przyszłego trawnika przystępujemy do przygotowania gleby, która najlepiej jeśli jest lekka, przepuszczalna i próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym. Wartość pH powinna mieścić się w granicach 5,5-6,5.

Glebę zbyt zwięzła można rozluźnić, dodając mieszankę torfu ogrodniczego i piasku w odpowiedniej proporcji, natomiast zbyt lekką, piaszczystą glebę dobrze jest wzbogacić dodając gleby żyznej (np. gliny).

Przygotowanie gleby najlepiej rozpocząć jesienią, należy ją przekopać i pozostawić na zimę w tzw. „ ostrą skibę ''. Pamiętajmy o wcześniejszym usunięciu wszystkich chwastów trwałych.

Jeżeli przystępujemy do pracy dopiero wiosną, należy wykonać oprysk na stary trawnik i chwasty wieloletnie w celu wyeliminować występowania w nowym trawniku niepożądanych roślin. Po wcześniejszym i odczekaniu 2 tygodni po dokonaniu oprysku przystępujemy do przekopania działki przy pomocy szpadla (do 100 m2), a przy większej powierzchni idealnie nada się glebogryzarka spalinowa czy też mały traktorek wyposażony w odpowiedni osprzęt do wykonania takiej pracy.

Po spulchnieniu podłoża i oczyszczeniu z pozostałych zanieczyszczeń możemy przystąpić do wyrównywania terenu używając grabi.

Aby wzbogacić i przyśpieszyć wzrost trawy równomiernie rozsypujemy nawóz mineralny na powierzchnie terenu, pamiętając o przegrabieniu go z glebą. Gdy gleba nie jest odpowiednio zagęszczona to należy wykonać zagęszczenie terenu przy użyciu walca ogrodowego tak by nie zapadała się pod naszym ciężarem.

Na tak przygotowane podłoże możemy wysiać nasiona traw ale i tu pojawia się pytanie jaką trawę zakupić.

Teraz musimy zadać sobie pytanie jaki trawnik chcemy pod względem koloru, ulistnienia, gęstości i jakie jest jego przeznaczenie.

Wyróżniamy trawniki: rekreacyjne, sportowe, dekoracyjne i tzw. uniwersalny oraz w miejsca zacienione, wszystko zależy od tego jak dany producent je nazwie.

Każda mieszanka traw powinna składać się przynajmniej z 3 gatunków nasion traw, podstawowe gatunki traw to: kostrzewa czerwona, życica trwała, wiechlina łąkowa, kostrzewa owcza, kostrzewa trzcinowa, mietlica pospolita. Jednak każda z przedstawionych gatunków traw posiada jeszcze swoją odmianę.

Gatunki i odmiany w mieszankach powinny być tak dobrane, aby wzajemnie eliminowały swoje wady, a więc były przystosowane do różnych odporności na deptanie, mrozy, susze oraz długi okres wegetacji.

Wiedząc już jaki typ trawnika chcemy uzyskać warto udać się do sklepu zajmującego się sprzedażą artykułów ogrodniczych i posiadających odpowiednią wiedzę na ten temat. Unikajmy marketów bo tam można zakupić stare nasiona i nie uzyskać żadnej pomocy oprócz przeczytania etykiety z produktu.

Trawniki zakładane z mieszanek są trwalsze, a ich pielęgnacja łatwiejsza. Możemy również założyć trawnik z rolki ale jego koszty założenie są droższe i nie wiemy z jakich gatunków traw się składa.

Nasiona wysiewamy ręcznie w sposób krzyżowy zapewnia to lepszą równomierność wysiewu. Następnie przykrywa się je lekko glebą przy użyciu grabi. Przy wysiewie większych powierzchni używa się profesjonalnego siewnika do wysiewu nasion napędzanego ręcznie bądź z silnikiem spalinowym. Tak wykonany wysiew należy dokładnie zwałować w celu dociśnięcia nasion do gleby.

Dla wyrównania wschodów roślin, zwłaszcza w okresie suszy, koniecznie jest załączenie zraszanie trawnika. Po zastosowaniu takich zabiegów, po ok 2-3 tygodniach następuje wschód roślin.

Gdy trawa osiągnie 8-10 cm, przeprowadzamy pierwsze koszenie, skracając źdźbła o 1/3 ich wysokości.

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page