top of page

Za i przeciw dokarmianiu ptaków


Dla większości działkowców zimowe dokarmianie ptaków jest nie tylko wyrazem troski o naszych skrzydlatych przyjaciół, ale także przejawem szerszego zamiłowania do otaczającej przyrody.

Celem dokarmiania jest ułatwienie ptakom przeżycia zimy, gdy niekorzystna pogoda, brak wielu naturalnych pokarmów i krótki dzień utrudniają im zdobycie wystarczającej ilości pożywienia. Korzyści ptaków z dokarmiania są oczywiste: w karmniku znajdują one wysoko kaloryczny pokarm, który pozwala utrzymać temperaturę ciała i przeżyć mroźne noce.

Ważna zasadą przy dokarmianiu ptaków jest konsekwencja: jeśli jesienią rozwiesiliśmy karmniki, to naszym obowiązkiem jest dbać, aby przez całą zimę nie zabrakło w nich pokarmu. Ptaki szybko zapamiętują lokalizację karmników i tutaj szukają ratunku w kryzysowych sytuacjach, gdy szron i śnieg ograniczają dostęp do pokarmu. Poprzez nieregularne uzupełnianie karmy możemy wyrządzić naszym skrzydlatym podopiecznym nieodwracalną szkodę – w trudnych warunkach pogodowych lot do pustego karmnika może wyczerpać ostatnie rezerwy ptaka.

Największym zastrzeżeniem przy dokarmianiu budzi wysypywanie dużej ilości pożywienia. Resztki karmy leża całymi tygodniami i psują się, na dodatek duże nagromadzenie ptaków oznacza zanieczyszczenie karmnika odchodami, co grozi roznoszeniem wielu chorób i infekcji pasożytniczych. Jeden zakażony wróbel domowy goszczący w takim karmniku może zarazić wiele innych ptaków.

Pamiętajmy że racjonalne dokarmianie ptaków wcale nie polega tylko na wysypywaniu karmy do karmników. Z myślą o ptakach powinniśmy odpowiednio zagospodarować działkę, przede wszystkim posadzić owocujące krzewy i drzewka: ligustr, dzikie róże, berberys. Warto pozostawić w ogrodzie także część owoców i nasion na innych roślinach, np. słonecznikach, głogu, bzie czarnym i bylinach, tak aby ptaki mogły z nich korzystać w okresie zimy.

Na zakończenie warto podkreślić, że dokarmianie ptaków odbywa się z obopólną korzyścią dla ptaków i działkowców. Karmniki zwiększają liczbę ptaków, które zjadają szkodliwe owady, ich jaj i poczwarki, zimujące w korze drzew i krzewów oraz w łodygach chwastów. Na dodatek zimowe dokarmianie zachęca część ptaków do osiedlenia się w ogrodach na całe lato.


35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page