top of page

Jaką nawierzchnię wybrać?


Długie, zimowe wieczory to najlepszy czas na przemyślenia i wybór odpowiedniego materiału do wykonania alejek ogrodowych, podjazdów i chodników.

Usypanie ścieżki lub wykonanie podjazdu to jeden z etapów aranżacji ogrodu, którego nie da się pominąć. Należy zastanowić się z jakiego materiału będziemy to wykonywać i jaki efekt chcemy uzyskać.

Ścieżki, tarasy i rabaty usypane z kamienia naturalnego ładnie się prezentują oraz są szybkie i tanie w wykonaniu.

Materiał dzieli się na zaokrąglony żwir i nieregularny grys, kliniec.

Do wybory mamy otoczaki pochodzenia naturalnego oraz kruszywa łamane, które pozyskuje się w kamieniołomach.

Występują w szerokiej gamie kolorów od bieli po czerń.

Z tego rodzaju materiału najczęściej wykonuje się alejki ogrodowe gdzie nie występuje duże obciążenie oraz służą jako oddzielenie poszczególnych rabat. Przed wysypaniem kamieni należy rozłożyć matę na chwasty aby uniknąć przerastanie niepożądanych roślin przez kamienie.

Warstwa kamieni powinna mieć frakcje od 2 do 16 mm i osiągać grubość od 3 do 5 cm w zależności od wybranego materiału.

Wybierając odpowiedni materiał na chodnik i podjazd do garażu należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będziemy eksploatować przyszły podjazd i ścieżkę. Powierzchnie komunikacyjne należy budować z materiałów przylegających solidnie do podłoża i wytrzymałych na ścieranie oraz nacisk.

Istnieje spory wybór materiałów, których można użyć do tworzenia utwardzonych powierzchni. Obecnie wykorzystuje się prefabrykaty tzw. kostki i płyty betonowe posiadające powierzchnie szorstkie i gładkie.

Do wyboru są różnego rodzaju kształty, kolory i grubości kostek dostępne do łatwego układania i tworzenia powierzchni o ciekawym, żywym wyglądzie.

Często spotykanym i chętnie stosowanym materiałem naturalnym jest kamień i kostka granitowa pozyskiwana w kamieniołomach. Jest bardziej odporna na uderzenia i ścieranie. Bruk jest łatwy w utrzymaniu w odróżnieniu od kostek betonowych.

Ważne jest, by właściwe podłoża uniemożliwiały gromadzenie się w nim zabrudzeń i wody, która zamieniająca się zimą w lód zwiększa swoją objętość i powoduje uszkodzenia nawierzchni. Naniesiony brud jest trudny w usunięciu przy powierzchniach szorstkich bez użycia substancji chemicznych. Łatwość oczyszczenia chodników i podjazdów to priorytet.


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page