top of page

Całuśna Jemioła


Jemioła uważana jest za symbol życia i odrodzenia. Roślina pasożytnicza czerpiąca składniki pokarmowe z drzew, do których jest przytwierdzona. Krzew wiecznie zielony rosnący na gałęziach różnych drzew. W Polsce występuje na terenie całego kraju, najczęściej na topolach, lipach nie wszędzie jednak w dużej ilości. Jemioła ma charakterystyczne, równomiernie widlasto rozgałęzione zielone lub oliwkowozielone łodygi oraz grube lancetowate liście. Owoce o kształcie jagody mają kolor biały trochę szklisty oraz śluzowaty lepki miąższ.

Symbolika

Całowanie pod jemioła pozwalało wierzyć, że dzięki temu spełnią się marzenia.

Od niepamiętnych czasów uznawana była za symbol szczęścia i dostatku, a promieniująca moc rośliny miała odpędzać nieszczęścia i demony z domostwa.

Uważano, że owoce są symbolem płodności. Zgodnie z panującymi obyczajami gałązka jemioły powinna być zawieszona nad wigilijnym stołem, nad kuchnią oraz nad frontowymi drzwiami.

Zdrowie

Faktem jest to, że roślina ma właściwości lecznicze, dzięki zawartym w niej alkaloidom. Stosuję się ją w celu obniżenia ciśnienia krwi, obniża cholesterol i wzmacniać odporność.


37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page